A sedum szőnyeg hazánkban a legelterjedtebb növény a zöldtetők fedésére. A pozsgás növények vizet tárolnak, emiatt gyakran szukkulensnek nevezik őket. A Sedum anyagcseréje eltér a többi növényétől. Éjszaka a szén-dioxid felszívódik a sztómán keresztül, és almasavvá alakul. Napközben a napfény hatására az almasav lebomlik és fotoszintézis megy végbe. A levelekben lévő sztómák csak éjszaka nyílnak meg. A forró és száraz napon a nedvességveszteség minimális.
Sok Sedum faj az északi féltekéről és különösen a Földközi-tenger környékéről származik. A Sedum azonban Észak-Afrikában és Dél-Amerikában is megtalálható száraz és/vagy hideg területeken, ahol kevés a csapadék. Természetes tulajdonságainak köszönhetően a Sedum kevés karbantartást igényel zöldtetőn: kevés víz- és tápanyagigénye van.
A Sedum szőnyeg karbantartása
Az extenzív zöldtetőkre telepített sedum szőnyeg legfontosabb előnye, hogy önmagát tartja fenn és terjed tovább. Ráadásul a karbantartási költségek is jóval alacsonyabbak, mert a Sedum-mix szőnyegek már jó gyökeresedéssel rendelkeznek, és sokkal kevesebb vizet igényelnek a telepítés után, mint a lazán ültetett növények esetében.
Kánikula idején azonban minden növény számára javasolt az öntözés, hiszen ezek a fajok nem sivatagi növények. A varjúháj nyári öntözése a talajvastagságtól is függ; minél vékonyabb az ültetőközeg vastagság, annál jobban átforrósodhat a talaj, és az öntözése annál szükségesebb.