Weboldalunk a jobb felhasználói élmény érdekében cookie-kat használ.

Biodiverz magkeverékek a GreenTech-től

Biodiverz magkeverékek a GreenTech-től

A Green Tech Concept Kft. az ökológiai igények, a biodiverzitás és a fenntartási szempontok előtérbe helyezésével a múlt évben új fejlesztésbe kezdett. Kiaknázva a hazai szakmai tudást és termesztői tapasztalatokat két magkeveréket állítottunk össze, elsősorban zöldtetős felhasználásra.

Mit jelent a biodiverzitás a zöldtetőre nézve? Semmiképpen sem elvadult zöldfelületeket, hanem azt, hogy sokféle növény található bennük, melyek megfelelő környezetben, számukra kedvező élőhelyen, vegyesen élnek együtt. 

Magyarországon elsőként kínálunk kifejezetten zöldtetők felületére adaptált, virágos növényfajokban gazdag magkeverékeket. A bevált varjúhájak mellé színpompás virágok sorakoznak fel. Magkeverékeinkbe olyan, főként őshonos fajokat választottunk, melyek számára megfelel az alacsony szervesanyagtartalmú extenzív ültetőközeg, jól viselik a szárazságot, extrém hőhatást és az árnyékmentes kitettséget. A Rooftech Pannonia Mix 85 természetes lágyszárú fajt tartalmaz és vékonyabb (6-20 cm) közegvastagságot igényel - ezért extenzív zöldtetőkre ajánljuk használatát -, míg a 97 természetes lágyszárú fajt magába foglaló Greentech Pannonia Mix 40 cm vagy attól vastagabb közegvastagságot igényel - ezért intenzív zöldtetőkre alkalmas, sőt: szabadföldre is vethető. Mindkét típus 100 g-os és 500 g-os kiszerelésben érhető el. 

Általános jellemzők:

  • Hazai előállítás
  • Őshonos fajok
  • Magyar száraz, “humusztalan” termőhelyi viszonyokra optimalizált
  • Megfelelő körülmények között tartva évekig tárolható
  • 3 rétegű vákuumcsomagolásban értékesítjük
  • 100 g és 500 g kiszerelés
  • A vetés ideje augusztus végétől október végéig, valamint a március közepétől április végéig terjedő időszakok a legoptimálisabbak

Rooftech Pannonia Mix egyedi jellemzők:

  • Sekély extenzív ültetőközegre (8-20 cm)
  • 85 természetes lágyszárú fajból álló magkeverék

Greentech Pannonia Mix egyedi jellemzők:

  • 40 cm vagy attól vastagabb intenzív ültetőközegre, vagy szabadföldbe
  • 97 természetes lágyszárú fajból álló magkeverék
  • termett talajon is jól alkalmazható megfelelő termőhelyi körülmények között.

Általános felhasználás:

  • Önállóan is használható, vagy Sedum sarjakkal kombinálva
  • Akár teljes felületen vagy foltszerűen is lehet vetni
  • Tárolás: légmentes vákuumcsomagolásban hűtött körülmények között (-5-20 C között), közel állandó hőmérsékleten tároljuk
  • A vásárlás és felhasználás között eltelt időben a termékünket hűvös/hideg helyen érdemes tartani
  • Javasolt vetési mennyiségek:

Magkeverék név

Közeg-vastagság (cm)

Felület típus

Javasolt mennyiség (g/m2)

Rooftech Pannonia Mix Extenzív zöldtető magkeverék sekély közegre

6-20

Nem öntözött felület, Sedum sarjakkal

5

6-20

Nem öntözött felület, Sedum sarjak nélkül

6

6-20

Öntözött felület, Sedum sarjakkal

3

6-20

Öntözött felület, Sedum sarjak nélkül

4

Greentech Pannonia Mix Intenzív zöldtető magkeverék mély közegre

40+

Öntözött

3

40+

Nem öntözött

5

 

A vetés ideje és technológiája

A zöldtetők vetésének optimális időszaka eltér a termőföld szintjére telepítendő vadvirágos magkeverékekétől. Ennek elsődleges okai a jellemzően városias környezet adta hősziget hatás, továbbá az őszi és tavaszi talajmenti fagyoknak nincs kitéve, ugyanakkor gyorsabban veszíti el vízkészleteit. Zöldtetők vetésére az alább felsorolásra kerülő kitételek figyelembevételével az augusztus végétől október végéig, valamint a március közepétől április végéig terjedő időszakok a legoptimálisabbak.

A magokat sekélyen (0-0,5 cm) érdemes vetni. A talajt helyettesítő közeg fizikai tulajdonságai miatt a vetést megelőzően a felszínt a gereblyézéssel egyező mértékben javasolt művelni.

Az egyenletes vetéshez a piacon kapható fűmagvetőket, szórókocsikat érdemes használni. A természetes terepszinthez képest a tetőfelületek fokozott mértékben vannak kitéve a szélnek és a nap besugárzásának (felmelegedés, UVB). Előbbi az elvetett magok akár 100%-át eltünteti, utóbbi szárazsággal párosulva a fiatal növénykék szintén teljes pusztulását eredményezheti. Nélkülözhetetlen ezért az elvetett magkeverék védelméről gondoskodni, amely biológiailag gyorsan lebomló hálóval történhet. Optimális körülmények között a vetést követő 48 órán belül az elvetett magok csírázásnak indulnak és 4 héten belül nem zárt zöld szőnyeget képeznek. Mire a tető bezöldül a háló lebomlik.

Öntözés

Ahol öntözési lehetőség áll rendelkezésre, ott a vetést követő 4 héten a csapadéktól függően, annak hiányában napi háromszor, majd a következő 4 hétben naponta kétszer, ezt követő 4 hétben egyszer szükséges gondoskodni. Ezt követően – kihangsúlyozva a természetes csapadékhoz való alkalmazkodást - heti egyszeri öntözés elegendő a folyamatos virággazdagság biztosításához. A vizet ne közvetlen sugárba, hanem porlasztva juttassuk ki a felületre. A 6-20 cm közegvastagságra tervezett Rooftech Pannonia Mix magkeverékben dominálnak a szárazságtűrő és extrém szárazságtű növényfajok. Ha azt szeretnénk, hogy hosszabb távon ezek borítsák be a tetőfelületünket, a második évtől érdemes átállni a két-három heti öntözésre. A 40 cm közegvastagságra tervezett Greentech Pannonia Mix magkeverékből kialakuló növényzetet alkotó fajok közössége kissé vízigényesebb, ezért az egy-két heti öntözést meghálálja.

Fenntartás

A vadvirágos zöldtetőn a környezeti hatások befolyásolta növényi versengés, ha úgy tetszik rendezett káosz uralkodik, amelyben a letisztultságot és szépséget a sokszínűség bizonyos fokú véletlenszerűsége jelenti. A főként őshonos és rovarok beporzását igénylő növényekkel kialakított zöldtetőnkön, ha ügyesen kezeljük, tobzódni fog az élet. A vegetációs periódus (április-október között) egészét átívelően valamely növényfaj virága nyílik terített asztalt biztosítva a viráglátogató rovaroknak. Az alábbi kezelési javaslatok azt a célt szolgálják, hogy ezt az állapotot fenntartsuk. Őszi és tavaszi telepítés esetén az első kezelés május végére vagy nyárra tehető, amely a növényzet kaszálását/nyírását jelenti. Ennek időzítéséhez pár dolgot szükséges betartani. - A növényzet magassága érje el a 20 cm-t, de ne haladja meg a 40 cm-t, - A kaszálást/nyírást követő 48 órán belül történjen öntözés vagy érkezzen természetes eredetű csapadék. - A növényzetet 5 cm-nél mélyebbre nem szabad vágni (így a kiszáradás okozta stressz mérsékelhető). - A levágott zöldtömeget ez esetben és a későbbiekben minden alkalommal el kell távolítani a területről.

Az oldal tetejére