Weboldalunk a jobb felhasználói élmény érdekében cookie-kat használ.

Munkavédelem és biztonság a zöldtetőn

Mátyás Zoltán
2021. 03. 08. 19:05:35
Munkavédelem és biztonság a zöldtetőn

A zöldtető kialakítása, már a nevéből adódóan jelzi, hogy a munkavégzés az esetek nagy részében, az épület tető szintjén történik. Az építési munkaterületekre vonatkozó jogszabályok, a 2,0 m magasságot meghaladó munkaterületeknél, a magasban történő munkavégzés szabályait írják elő.

Nem kell munkavédelmi szakembernek lenni ahhoz, hogy belássuk, a zöldtető építési munkálatok során felmerülő legnagyobb munkabiztonsági kockázatot a leesés veszélye jelenti. Különösen igaz ez akkor, ha olyan szinten kell zöldfelületet kialakítani, ahol a födém szélét nem határolja semmilyen leesést gátló korlát vagy perem.  Az ilyen adottságú szinteken a leesés elleni védelmet elsődlegesen védőkorlát létesítésével kell biztosítani. A védőkorlátnak legalább 1,0 méter magasnak kell lennie, három részből: felső-, és középső korlátelemből és lábdeszkából kell állnia. Lényeges, hogy az egyes korlátelemek közötti távolság nem lehet nagyobb 0,3 méternél. A korlátnak egy véletlenül nekieső embert meg kell tartania, tehát a korlátelemek anyaga és a felerősítés módja kiemelten fontos.

Sajnos sok esetben a megfelelő terhelést elbíró korlát létesítéséhez szükséges fúrásokat a födémszerkezetbe már nem lehet akkor elvégezni, mire a kertépítő kollégák átveszik a munkaterületet. Ilyenkor, ha a munkavégzés helyszíne a szintkülönbség szélétől számított 2,0 m-nél beljebb található, jelzőkorlát is alkalmazható. Ebben az esetben a korlátnak csak jelző szerepe van, tehát a szilárdság szempontjait nem kell figyelembe venni. A jelzőkorlátot a szintkülönbség szélétől számított 2,0 m-es határvonalra kell elhelyezni. Ebben az esetben fel kell hívni a munkavállalók figyelmét, hogy a jelzőkorláton kívül tartózkodni szigorúan tilos!

 

Amennyiben védőkorlát és jelzőkorlát sem létesíthető, a leesés elleni védelmet egyéni védőeszköz, biztosító kötél használatával kell megoldani! A biztosító köteleket olyan kikötési pontokhoz kell rögzíteni, amelyek biztosan megtartják a munkavállalót elcsúszás, megbotlás esetén. Továbbá fontos, hogy a kötél hosszúsága úgy legyen beállítva, hogy ne is engedje a dolgozó peremről történő lelépését, lecsúszását. A tartóköteleket, hevedereket minden használat előtt ellenőrizni kell, hogy sérülésmentes, a biztonságos munkavégzéshez megfelelő állapotban vannak-e!

Az alkalmazott leesés elleni védelemnek megfelelően minden nap, munkakezdés előtt a munkaterületen tartózkodó felelős vezetőnek fel kell hívni a dolgozók figyelmét a biztonságos munkavégzés aktuális szabályaira! Zivatar, villámlás, szélvihar és egyéb szélsőséges időjárási viszonyok között a munkavégzést haladéktalanul szüneteltetni kell!

 

írta: Mátyás Zoltán felsőfokú munkavédelmi szakember

Az oldal tetejére