A projektben a közeljövőben indul útjára az az országos szintű szakmai workshop-sorozat, amelynek első alkalmával a zöldtetők alkalmazásának szabályozása, jelentősége és telepítése kerül fókuszba gyakorlott szakértők tolmácsolásában.
A kezdeményezés célja szakmai kommunikáció és együttműködés generálása a városokat érintő ökológiai válságra, az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok okozta anomáliákra, ezen belül is kiemelten a csapadékvíz gazdálkodásra fókuszálva. Ennek első állomása az augusztus 26-án megrendezésre került workshop, ahol a zöldtetők építése volt fókuszban. Apropója a Fővárosi Önkormányzat által támogatott Zöldinfrastruktúra füzetek sorozatban megjelenés előtt álló Zöldtetők c. kötetének bemutatása, melyet Dezsényi Péter műszaki igazgatónk írt, aki egyben a ZÉOSZ (Zöldtető- és Zöldfal Építők Országos Szövetsége) elnöke. Az előadásban érintette a fő fejezeteket, azaz a zöldtetők műszaki követelményeit, típusait, a rétegalkotókat, kivitelezési és fenntartási instrukciókat, valamint a városi vízgazdálkodásban is megoldást jelenthető árasztásos tetők előnyeit és a napelemmel kombinált extenzív zöldtetők, a bioszolár tetőkben rejlő lehetőséget. Fő gondolatok az ökológiai fordulat jegyében javasolt változtatások a zöldfelületek fenntartásában, az ökológiailag aktív felületek növelése a zöldtetők és zöldfalak létrehozásával és a biomassza megtartása, továbbá a biodiverzitás növelése.
Az előadók között volt Fülöp Bence a Trinity Enviro Kft. képviseletében, aki a LIFE in Runoff projekten belüli klíma modellezések eredményeiről számolt be. Tatai Zsombor a Fővárosi Önkormányzat és a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft. részéről a Zöldinfrastruktúra füzetek eddigi eredményeiről tartott előadást, illetve Hedari Dániel szintén a Fővárosi Önkormányzat képviseletében a zöldtetők helyi építési rendeletekben történő szabályozásáról beszélt.
Sok hasznos információt hallottunk, a hallgatók különböző területekről és szakmákból érkeztek, de az ökológiai gondolkodás és az együttes megoldáskeresés, a zöldtetők előnyeinek népszerűsítése közös nevezőként jó kiindulópont a Városi Eső szakmai workshopjaihoz. Várjuk a következő alkalmat, amiről tájékoztatni fogjuk olvasóinkat.