A bioszolár zöldtetőket egyre többen használják, de lássuk, miért!
Fenntarthatóság: A bioszolár rendszerek - amelyek ötvözik a napenergia hasznosítását és az épületek hőszigetelését – kiemelkedően fenntartható megoldásnak számítanak.
A villamosenergia, mint elsődleges energiaforrás: A megújuló energiaforrások, mint például a napenergia, egyre fontosabbá válnak az energiafogyasztás csökkentése és a fosszilis tüzelőanyagok használatának mérséklése érdekében.
A növények nyújtotta előnyök: Nyáron a növények a napelemek környezetének hűtésén dolgoznak azáltal, hogy a fotoszintézis során vízgőzt bocsátanak ki. A nap és az épület szerkezete közötti rétegként működve a növények csökkentik az épületszerkezetbe történő hőfelvételt is.
A bioszolár zöldtető rendszer előnyei: a tető és a napelemek hűtése mellett olyan előnyökkel járnak, mint a szennyezett csapadék szűrése, a lezúduló nagy mennyiségű esőzések lassítása, a biodiverzitás elősegítése, illetve szigetelést nyújtanak a téli hónapokban a hideg ellen.
A bioszolár zöldtető legfontosabb alkotóelemei
Geotextília
Összetételüktől és funkciójuktól függően megkülönböztetünk
- talajrétegek elválasztására,
- talajerősítésre,
- vízelvezetésre és
- szűrőrétegként hasznosítható geotextileket.
Drénlemez
A drénlemez (vagy drainlemez) elsődleges feladata: elvezetni a felesleges csapadékot a zöldtetőről.
Míg korábban a vízmegtartás és a lefolyás lassítása az ültetőközeg feladata volt, azáltal, hogy a drénlemezeknél is megjelent a vízmegtartó szerep, lehetővé vált, hogy ugyanannyi víz megtartását vékonyabb rétegrenddel, közegvastagsággal érjük el. A vízmegtartást a tálcás kialakítás biztosítja, a „tojástartó” mélységétől függően ez négyzetméterenként akár 32 liter is lehet!
Speciális ültetőközeg
Az extenzív ültetőközeg akkor megfelelő, ha:
- Alacsony súlyú vízzel telített állapotban is.
- Porozitásának köszönhetően legalább 35%-os vízmegtartó képesség
- Tartósan jó minőségű, a zöldtető-irányelvének megfelelően
- Nagy abszorpciós képességű adalékokkal rendelkezik
- Vízáteresztő képessége megfelelő
- Levegőtartalma maximális víztelítettség esetén is legalább 10%, biztosítja a gyökérzet szellőzését
- Harmonikus a szűrővonal/szemcseméret elosztása
- Minimális 0-ás frakció, nem rakódik le vízzáró réteg a drénlemez feletti szűrő geotextílián
- Tömörödése évek múltán is elenyésző
Kavicsszegély
A RoofBoard alumínium kavicsléc funkciója elsősorban a kavics- és mulcssávok, valamint a növényfelületek elválasztása, szegélyezése. Formai kialakításának köszönhetően a kavicsléc hatékonyan akadályozza meg a különböző közegek keveredését.
Kontroll- és összefolyóakna zöldtetőkhöz
A kontrollakna mind a hagyományos, mind a vákuumos rendszerű vízelvezető rendszerekkel kompatibilis, a moduláris szerkezet 1-5-10 cm-es lépésekben lehetővé teszi a különböző magasságú rétegrendeknél való alkalmazást.
Vízátengedő nyílásokkal és előperforált oldalakkal – folyókák és dréncsövek csatlakozási lehetősége biztosított.
Növényzet
A hazai klímán jól működik az extenzív tetőkertek egyik legfontosabb alkotórésze, az un. záró vegetáció a varjúháj szőnyeg vagy sedum paplan.
Napelem rendszer
Nyáron a növények a napelemek környezetének hűtésén dolgoznak azáltal, hogy a fotoszintézis során vízgőzt bocsátanak ki. A nap és az épület szerkezete közötti rétegként működve a növények csökkentik az épületszerkezetbe történő hőfelvételt is. A napelem-rendszerrel kapcsolatban kérjük, vegye fel a kapcsolatot kollégáink egyikével!