Weboldalunk a jobb felhasználói élmény érdekében cookie-kat használ.

Minősítési rendszerek és zöldtető

 Minősítési rendszerek és zöldtető

Irodaházak fenntartható és környezettudatos tervezésekor, kivitelezésekor a zöldtetők ma már kikerülhetetlenek - különösen ha az építtető valamelyik minősítési rendszer elnyerésére is törekszik. BREEAM, WELL, LEAD - mik ezek és mit takarnak?

Az épített környezet fenntarthatósága olyannyira globális cél, hogy az ENSZ által 2015-ben megfogalmazott Sustainable Development Goals (magyarul: Fenntartható Fejlődési Célok) 17 pontja közül 9 vonatkozik az épített környezetre. Az SDG legfontosabb céljai a szegénység megszüntetése, bolygónk védelme és annak biztosítása, hogy 2030-ra minden ember békében és jóllétben éljen. De hogy jön ide az épített környezet?

A World Green Building Council fenti grafikájából kiderül, hogy melyik célhoz hogyan kapcsolódhat az építőipar. Az épületek tervezése és kivitelezése "számos lehetőséget biztosít víz és energia megtakarítására, az emberre és a környezetre káros kibocsátások csökkentésére. A tervezési és építési folyamat mindezen túl hatással van az oktatásra, a munkahelyteremtésre, a közösségek erősítésére, az egészség és jóllét fejlesztésére és számos egyéb tényezőre. A zöld építés ezért valódi katalizátor a világ legsürgetőbb kérdéseinek kezelésére." (forrás: Bánáti + Hartvig Építész Iroda, www.bh.hu)

A nemzetközileg elismert és Magyaroszágon is 2008 óta használt önkéntes minősítési rendszerek jó támpontot nyújtanak az épületek fenntarthatóságára nézve.

 

BREEAM

A független brit szervezet különböző fenntarthatósági indexek alapján osztályozza az ingatlanokat energiatakarékosság, vízhasználat, egészségügyi, környezetszennyezés, közlekedési, és különféle ökológiai és menedzsment szempontok szerint. Például az ingatlannál alkalmazott építészeti technikák és a felhasznált alapanyagok is sokat számítanak a végső értékelés kialakulásában, de még az alkalmazott megoldások innovatív jellege is szerepet játszik az értékelésben.

Az új építésű projekteket legtöbb esetben két lépcsőben minősítik: először a tervezési fázisban, aztán a kivitelezést követően.

A rendszer alkalmazásának célja az épületek életciklusának környezetre gyakorolt hatásának követése és enyhítése. Általánosságban elmondható, hogy az értékelés során a legmagasabb pontszámot a következők kapják:

  • Energia (felhasznált energiamennyiségek csökkentése és nyomon követése, CO2 kibocsátás csökkentése)
  • Anyaghasználat (építőanyagok újrahasznosítása, tartósság és ellenállóság, hatékonyság)
  • Szennyezőanyag kibocsátás (lég és-vízszennyezés, hangszennyezés, fényszennyezés)
  • Egészség és jóközérzet (megfelelő szellőztetés, vizuális és hőkomfort, akusztikai követelmények, vízminőség)

A zöldtetők által realizálható előnyök ezekhez a területekhez mind hozzájárulnak!

A BREEAM listáján 255 minősített magyarországi zöldtető szerepel, melyek közül 6 kapott Outstanding (85% feletti) és 70 Excellent (70% feletti) minősítést. Az alábbiak már mind a greenroof.hu által forgalmazott GreenTech zöldtető építőanyagokkal épültek:

A GreenTech egyedülálló szolgáltatása, hogy igény esetén Zöldfelület-, és élőhely kezelési tervet készít a megépült zöldtetőhöz, hogy azok valóban hosszútávon szépítsék a környezetet!

LEED

A LEED minősítés főként amerikai szabványokon és azokhoz tartozó előírásokon alapul, de alternatív (pl. európai) szabványokkal is be lehet bizonyítani a követelményeknek való megfelelőséget.

Hazánkban a BREEAM után a LEED a második legnépszerűbb minősítési rendszer. Széleskörű elterjedésének egyik oka az, hogy egy a környezeti terhelést és az épülethasználók igényeit egyaránt szem előtt tartó követelményrendszerrel bír, amelyben a célok elérésének módszerei alapvetően rugalmasak, így a tervezőcsapat nem csak sztenderd megoldásokat alkalmazhat az adott részcél (pl.: beltéri vezetékes víz megtakarítás) elérése érdekében. Vitás kérdések, nagyon egyedi megoldások esetén továbbá lehetőség van egyedi szakmai konzultációt/elbírálást kérni a szervezettől.

A LEED rendszerében is az energia a legfőbb értékelési szempont (30%), de 10%-os súlyozással bír a Fenntartható területhasználat (zöldfelületek, esővíz kezelése, hősziget-hatás csökkentése) is, melyhez a zöldtetők nagyban hozzájárulhatnak!

Magyarországon 136 regisztrált projekt van, melyből 57 érte el a két legmagasabb, Platina vagy Gold minősítést. Ezek közül az alábbiak pedig GreenTech zöldtető építési anyagokkal épültek:

A GreenTech egyedülálló szolgáltatása, hogy igény esetén Zöldfelület-, és élőhely kezelési tervet készít a megépült zöldtetőhöz, hogy azok valóban hosszútávon szépítsék a környezetet!

CityGate Irodaház zöldtető

 

WELL

Az Egyesült Államokból származó WELL minősítés az egyik legújabb nemzetközi minősítő rendszer, mely hazánkban is elérhető. Ez a rendszer annyiban különbözik a BREEAM és LEED rendszerektől, hogy ez a minősítés kifejezetten az egészséges és élhetőbb belső terek kialakítására, illetve értékelésére helyezi a hangsúlyt. Emiatt a WELL Standard fejlesztői kifejezetten javasolják is, hogy a WELL minősítés mellett a minősítendő projekt egésze valamelyik zöldépület minősítő rendszer szerint is minősítve legyen. 

A WELL minősítési rendszer tíz témakörben fogalmaz meg követelményeket és ajánlásokat a jobb beltéri környezet kialakítása érdekében: levegőminőség, víz, táplálkozás, fény, mozgás, hőkomfort, akusztika, anyaghasználat, szellemi környezet és közösség. A zöldtető egyesíti a jó levegő, fény mozgás és közösségi tér kritériumokat, ezért a legtöbb WELL minősítésű irodaépület már intenzív zöldtetővel épül meg hazánkban is.

 

Felhasznált források:

https://worldgbc.orghttps://www.undp.org/sustainable-development-goalshttps://gazdasagportal.huhttps://breeam.comhttps://kozbeszerzes.huhttps://www.usgbc.org/projectswww.bh.huhttps://www.hugbc.hu/zold-minositesek-tudastar

 

Az oldal tetejére