A Németországból elindult új zöldtető szemléletben az extenzív tetők megszokott fajtaválasztékát rovarbarát növényekkel kiegészítve a lehető legjobb feltételeket biztosítja egy változatos, fajtagazdag és virágokkal teli növényzet kialakulásához. Madarak és rovarok egyaránt bőséges táplálékforrást találnak itt.
1. Vegetáció: BauderGreen Seed Mix rovarbarát magkeverék kiegészítve Bauder Green Sedum S Sedumhajtásokkal.
2. Termőréteg: BauderGREEN növényföld extenzív. Ásványi keverék alacsony organikus tartalommal extenzív zöldtetőkhöz, többrétegű alkalmazáshoz, FLL irányelvek szerint, 5-15 cm vastagságban
3. Szűrőréteg: BauderGREEN FV 125 szűrőfátyol, 125 g felülettömeg
4. Drén: BauderGREEN DSE 40 terhelhető HDPE dréntálca BauderGREEN MD BS ásványi drénnel feltöltve
5. Védőréteg: BauderGREEN FSM 600 rostszálas védőszőnyeg, PES és PP rostok keveréknek köszönhetően kiváló védelmet biztosít. Felülettömeg 600 g/m2, vízfelvétel 3 l/m2.
Tapasztalataink a svájci Migros üzemterületéről:
A zöldtető napjainkban elismert és hatásos törekvés a beépítettség ellensúlyozására, egyszersmind értékes hozzájárulás a klímaváltozás elleni harchoz. Kelet-Svájban a Migros üzeménél még ennél is tovább mentek egy lépéssel. A hatalmas tetőfelületeken a környező vidék mását építették meg.
Tó, termőközegből kialakított dombocskák, kövek, kavicsos részek, holt fatörzsek és két tucat őshonos növényfaj egy természetazonos élőhellyé egyesül. A sempachi madármegfigyelőkkel együttműködve a környezet úgy került kialakításra, hogy a földön fészkelő madaraknak megfelelő életteret biztosítson. 15 méter magasságban minden négylábú ragadozótól távol vannak és a fatörzsek közt megfelelő menedékre lelnek a ragadozó madarakkal szemben is.
Az eredmény a beruházót, a WWF-et és a madármegfigyelőket is lenyűgözte. A BauderGREEN Biotop koncepciónak köszönhetően a tetőn egy igazi természeti paradicsom alakult ki, ami már egész Svájcban ismerté vált. Magasan az iparterület felett idővel kibic fészket is felfedeztek - egy igen ritka költöző madárét - ami a WWF veszélyeztetett fajok listáján szerepel.
Különleges eredmény továbbá, hogy néhány növényfaj mely a túlműtrágyázott talajokon nem tud megélni (macskamenta, rózsaszín varjúháj, pipacs) három méhcsalád által évente 100 kg mézet termel.
Reméljük nemsokra hazai krülmények között is megismerkedhetünk Biotop rendszer alapján épített extenzív zöldtetőkkel!
Szerző: Polacsek Gergely, szaktanácsadó