Mik azok a lebegő kertek?
A Greenshades egy sokoldalú rendszer, amely alkalmazkodik a kifeszített vitorlák többféle formájához és méretéhez. A könnyű súly és az egyszerű telepítés lehetővé teszi a természet visszatérését olyan utcákban és közterületeken is, ahol helyhiány miatt nem lehet fákat vagy más növényzetet elhelyezni.
A napellenzők előnyei
- Különleges városi terek kialakítása árnyékolással: árnyékot hoz létre anélkül, hogy elvenné a teret az itt élőktől, vagy az idelátogatóktól.
- Ideális azokon a helyeken, ahol erős a napsugárzás, és védettek az esőtől is.
- Lehetővé teszi a növényzet betelepítését olyan városi területeken, ahol korlátozott a hely. Ezzel a leromlott vagy nehezen használható városi terek revitalizációja valósul meg.
- A környezetszennyezés csökkentése: 1 m² növényzettel borított felület egész évben termeli az ember számára szükséges oxigént, és kiszűri a káros gázokat, javítva a környezet levegőminőségét.
- Csökkenti a zajszennyezést.
- Szabályozza a hőmérsékletet és páratartalmat mind betéren, mind a környező lakásokban.
GreenShades rendszertervezés és egységei
Valladolid városi tanácsa a SingularGreennel az európai URBAN GreenUp projekt partnereiként 2019-ben különböző beavatkozásokat hajtott végre a természet alapú megoldásokkal kapcsoaltban. A SingularGreen tervezőként és projektmenedzserként fejlesztette ki a GreenShades nevű projektet, ezzel megalkotva az első olyan rendszert, amely lehetővé teszi a zöld vitorlák felszerelését.
A növényi vitorlák négy méter hosszú háromszög alakú textil alapú növényi lombkoronából állnak, amelybe kifejezetten Valladolid éghajlatához kiválasztott fajok kerültek.
A napellenzőket feszítőkábel-rendszer és rozsdamentes acéllemezek tartják. Ezeket a lemezeket az egyes utcai homlokzatokhoz rögzítik. Emellett a tűzoltósággal közösen jegyzőkönyvet is készítettek a vészhelyzet esetén történő egyszerű szétszerelésről.
A vízellátáshoz és visszavezetéshez egy központi alumínium rácsos gerenda fut végig az utcán, amelyet a vízvezetékek, valamint az elektromos kábelek mentén vezettek el. Minden növényi lombkorona két csepegtető csővel felszerelt, amelyek az öntözőrendszer csatlakozóit képezik.
A víz összegyűjtése egy telepítő helyiségben történik, az öntözőrendszer berendezéseinek felszerelésére egy használaton kívüli kioszkot használtak. Az egyik öntözőcső a kioszktól a napellenzőkig fut, egy másik pedig vele párhuzamosan, de ellenkező irányban. A rendszer maximálisan hasznosítja a vizet, mivel öntözővíz-visszavezető körrel rendelkezik.
További járulékos nyereség a város szempontjából a közvilágítás reformja, hiszen ezekben az utcákban a tervezők egy mozgásérzékelőkkel felszerelt rendszert építettek ki, amely szintén megtakarításokat eredményezett.
Az ilyen jellegű természetalapú megoldások, mint például a zöld lombkorona, hasznos eszközök ahhoz, hogy hozzáadott értéket hozzanak az egyre urbanizálódó városokba, segítve a fenntarthatóbb és egészségesebb szemléletű városok fejlesztését.
Forrás: www.singulargreen.com