A zöldtetőkre vonatkozó fenntartási terv mindamellett, hogy a növényzet és a hozzá kapcsolódó élővilág számára hosszútávú fennmaradást, számos biodiverz élőhelyet biztosít, költséghatékonnyá teszi az üzemeltetők számára a fenntartást.
Csak a jól karbantartott zöldtető képes azokat az esztétikai és épület energia hatékonysági előnyöket nyújtani, amiért a beruházóknak megéri a zöldtető okozta költségtöbbletet vállalni.
Extenzív tetőknél a fenntartási terv biztosítja a varjúháj szőnyeg viszonylag gyommentes, szép valamint egyöntetű virágzó felületét, ami számos rovarnak, köztük méheknek nyújt élő- és mézelő helyet.
Intenzív tetőknél a fenntartási terv a következők miatt fontos, illetve a következő főbb elemekből áll:
Emberi használat
Mivel az intenzív tetőkerteket nem csak látványelemként, hanem számos esetben emberi használatra is szánjuk – fontos, hogy a növényzet kártevő mentes, egészséges legyen, folyamatosan a legszebb oldalát mutassa.
Állatvilág
A BREEAM kiírás tartalmaz kitételt a madarak ellátására és fészkelésének segítésére.
Ezeket a tetőket gyakran látogatják védett madarak is, fészkelő, búvó, és táplálkozó helyként használják, így a madár odúk, etetők, itatók szakszerű karbantartása kiemelt feladat. Ebbe beletartozik az etetők takarítása, magokkal történő feltöltése, a madároduk takarítása a költési időszak befejeztével, és a madáritatók rendszeres feltöltése, téli jégtelenítése is.
A fenntartási terv készítése során a kisebb élőlényekre is kell gondolni:
Két db, legalább 10-12 m2-es foltot javasolt fenntartani, ahol a lehullott levelek bomlanak, és ezzel a rovarok és más gerinctelenek számára élőhelyet biztosítanak.
Ez az új, ökológiailag értékes élőhely növeli a mikrokörnyezet biológiai sokféleségét, és életteret biztosít a talajmikrobák millióinak.
Növények
Mind a fák, mind a cserjék, és évelők esetében a fenntartási terv fő célja a növények jó kondíciójának, hosszútávú fennmaradásának megőrzése.
Ennek érdekében lényeges az évi többszöri tápanyag utánpótlás istállótrágya vagy lombtrágya formájában.
A sérülések kezelése, különösen fontos a fák esetében
Jellemzően a tetőkertben sokkal intenzívebb a szélterhelés, így gyakrabban előfordulnak ágtörések. Ha ezt elmulasztjuk. szabad kaput nyitunk a kórokozók és kártevők bejutásához, ami hosszú távon akár a fák pusztulásához is vezethet. Egy egy idős fa cseréje ugyanolyan koros példányra pedig sokszor nagyon nehézkes vagy lehetetlen a helyszín megközelítése miatt, és nagyon nagy költséggel jár.
A díszcserjék metszésének célja az önifjulási folyamat elősegítése. Metszés nélkül a díszcserjék is hamar elöregednek, felkopaszodnak és egyre kevesebb virágot hoznak. A rendszeres metszéssel segítjük az optimális virághozam beállítását, és fenntartását, az optimális növekedés, fejlődés fenntartását, a fajra jellemző méret és forma megtartását, a beteg, sérült és túl sűrű hajtások eltávolításával az egészség megőrzését.
Metszés során mind a fák, mind a cserjék esetében törekedjünk arra, hogy a sebfelület a lehető legkisebb legyen. A 1,5-2 cm átmérőjű feletti sebet feltétlenül ápoljuk le sebkezelő anyaggal.
Öntözés
Amennyiben az automata öntözőrendszer által kijuttatott víz kevésnek bizonyul, hetente 20-30l víz közvetlenül a fa tövéhez történő kijuttatása javasolt, különösen a nyári aszályos időszakban. A tető optimális vízgazdálkodásának megőrzése érdekében fontos még a kontrollaknák rendszeres ellenőrzése, ha szükséges, esetleges tisztítása.
Szerző: Velkei Dávid okleveles tájépítészmérnök