A Metrodom mert nagyot álmodni: itthon elsőként többszintes intenzív növényzettel borította be zászlóshajó beruházását, a Panoráma tornyokat. Sok éves stabil együttműködésünkre és a kihívásban érzett felelősségünkre alapozva cégünket bízta meg az egész épületegyüttes tervértékelési és kivitelezési munkáira.
Aki először meglátja a Metrodom Panoráma tornyait, annak kivétel nélkül a homlokzaton elültetett fák és cserjék ragadják meg a tekintetét, majd a kíváncsiságát. Kétségtelen, hogy itthon az újszerűsége és a megjelenése maradandó élmény, azonban a projekten lehetőségünk volt a zöldtető építés minden ágazatának megvalósítására.
A Kisvakond-Park Kft. névadójával ellentétben, nem a föld alatt tevékenykedik: az elmúlt 10 évben meghatározó szereplőjévé vált a hazai zöldtető építési piacnak. Előszeretettel használunk innovatív ötleteket és fejlesztünk saját megoldásokat, termékeket. Az első zöldtetős munkánk a Corvin sétányon volt 2011-ben, itt tapasztaltuk meg mennyivel összetettebb feladat a födémen szakszerűen „kertet építeni”, mint a termett talajon. Tetszett az irány, izgalmasak voltak az új kihívások, és mivel hamarosan a szakmától és a megrendelőktől is elismerésben részesültünk, a zöldtető építés felé fordultunk. Az azóta eltelt időben számos irodaházi-, lakóparki, közintézményi és ipari létesítményen volt lehetőségünk komplett zöldtető-rendszereket tervezni és kivitelezni.
Alapvetően a vertikális zöldfelületek mind konténeres (ültető dézsák és planténerek) megoldással készültek. A konténerekből a vegetáció vagy lefelé indul csüngő formában, vagy saját fás-szárat építve növekszik, illetve futtató segédszerkezeteken kúszik felfelé. Az építész / tájépítész (Hajnal Építész Iroda / S73) tervezési folyamatába a Megrendelő kérésére cégünk szakértőit is bevonták, így lehetőségünk volt a kezdetektől követni és alakítani a projektet. A majdani megjelenésen túl szempont volt a növények városökológiai- és klimatizáló hatása is: a levélzet párologtatása, a fák árnyékolási képessége és a növényzet por- és szmogmegkötő képessége egyedi mikroklímát teremt a háznak.
Az épületeken mindösszesen elültettünk:
- 256 db lombos fát
- több mint 21.000 cserjét
- 3.200 m2 sedum szőnyeget
- 8.000 évelőt
- mindezt közel 7.000 méteren intenzív zöldtető közeggel töltött ültetődézsával
Kifejezetten érdekes volt az átadás után a fenntartás / üzemeltetés kérdése, mellyel valójában már a kivitelezés közben szembesültünk. Mivel a homlokzati növényzet jelentős része nem társasházi területeken, hanem a lakók magánterületein helyezkednek el, megközelítésük kizárólag alpin-technikával lehetséges. Ugyanazzal az akadállyal találkoztunk: nincs hasonló munka itthon, nincs hozzá kertészetileg szakképzett alpinista. Megoldásként a Megrendelő kérésére egyedileg elkészítettük a házak heti bontású éves zöldfelület-üzemeltetési tervezetét, amely kitér minden taxon aktuális igényeire, a gépészet karbantartására és az öntözési szükségletekre.
A zöldtető építés volumene Nyugat-Európához képest még gyerekcipőben jár Magyarországon. A legtöbb beruházás a zöldfelületi beszámítás miatt alkalmazza a zöldtetőket (a 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet szerint). Az elmúlt években azonban egyre több projekten dolgoztunk, ahol egyéb szempontok (design, WELL minősítés, vízkezelés) is szerepet kaptak: Biodóm, BpOne, Advance Tower, Nokia Sky Tower, Ericsson House és a jelenleg kivitelezés alatt álló Etele Plaza). Évről évre látjuk az előrelépést, reméljük a trend folytatódik! Mi partnerek leszünk hozzá!
Évekkel ezelőtt egy milánói tanulmányúton csodálva néztük a Bosco Verticale toronyházak zöld megoldásait, majd 2018-ban lehetőséget kaptunk az első hazai projekt megvalósítására! Mi jöhet ezután? Felkészültek vagyunk és készek a kihívásokra!
Bátran, elszántan folytatjuk járatlan utakon!
… a cikk következő részében a zöldtetőkről, játszóterekről és parkberendezésről lesz szó