De mi az az EPD?
Az EPD (Environmental Product Declaration), vagyis Környezetvédelmi terméknyilatkozat, egy olyan független, ellenőrzött és bejegyzett dokumentum, amely átlátható és összehasonlítható, számszerűsített információkat mutat be arról, hogy a termék hogyan befolyásolja a környezetet az életciklusa során. A környezetvédelmi terméknyilatkozat alapja egy, az adott termékre vonatkozó teljes életciklus elemzés, melynek révén számszerűen meghatározható a termék élettartama során annak környezetre gyakorolt hatása.
Noha bármilyen típusú termékhez készíttethet a gyártó környezetvédelmi terméknyilatkozatot, az építőipar rendelkezik a legfejlettebb EPD rendszerrel, ahol az EN15804-es EU szabvány (Építőipari fenntarthatóság) szerint végzik a számításokat.
Mit kell tartalmaznia az EPD nyilatkozatnak?
- hitelesség: az EPD érvényességi ideje
- anyagösszetétel
- hatáskör / megkötések
- GWP: Global Warming Potential (karbon lábnyom mérőszám) - ez alapján lehet a termékeket egymáshoz hasonlítani
Mi az EPD célja?
Az építőiparnak jelentős szerepe van egy fenntarthatóbb jövő megteremtésében. Az épített környezet jelenleg a globális üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátás 40%-át adja - ebből az épületek működtetése évente 27%-ban, míg az építőanyagok és az építkezés maga további 13%-ban felelős.
Globális szinten az épületek alapterületének várható megduplázódása 2060-ra az építőipari szektor dekarbonizációjának haladéktalan megoldását követeli, mivel bolygónk klímaváltozásának első jeleit már ma is a bőrünkön érezzük. Ez idáig szinte kizárólag a működési karbon kibocsátás csökkentésének elérésével foglalkoztak a hazai és nemzetközi rendeletek. Az Európai Bizottság 2021 nyarán közzétett klímacsomagja, a Fit for 55, az ÜHG-kibocsátás 55%-os csökkentését tűzte ki célul 2030-ig az EU területén belül az 1990-es szintekhez képest.
Egy új szabályozásnak köszönhetően (Energy Performance of Buildings Directive - EPBD) a tagállamok minden új épületének teljes életciklusára vetített globális felmelegedési potenciálját 2030-tól ki kell számítani, ezáltal tájékoztatást adva az új építkezések teljes életciklusra vonatkozó kibocsátásáról, beleértve a beépült karbonkibocsátást is. A számítási kötelezettség 2027-től már a nagyméretű (2000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű) épületekre kötelezően vonatkozik. A legtöbb nyugat- és észak-európai országban ez a folyamat már évek óta zajlik. Következő lépésben valószínűleg bevezetésre kerülnek a beépült karbonkibocsátás lehetséges maximális értékei, melyeket a fejlesztőknek fokozatosan kell majd csökkenteniük további beruházások megvalósításakor. Így akárcsak a különböző otthoni elektromos készülékek energiacímkéi, így lesznek a jövőbeli épületeknek címkéi a beépült karbonra vonatkoztatva.
Egy építőanyag gyártónak így rendkívül hasznos, de egyelőre nem kötelező, EPD-t kiadnia az általa gyártott termékekről. Hiszen a dominanciaelemzésen túl, amely a gyártóknak segíthet, hogy a különösen káros környezeti károsodással járó tevékenységeken dolgozni tudjanak, a fejlesztők és kivitelezők egyre inkább törekszenek arra, hogy projektjeik minél kevesebb negatív hatást gyakoroljanak környezetünkre - így azokat a termékeket fogják preferálni a beszerzés során, amelynek alacsonyabb az EPD-ben jelzett CO2-kibocsátás értéke.
A különböző minősítési rendszerek, mint pl. a BREEAM, LEAD és WELL igazolják egy-egy fejlesztés környezettudatosságát és fenntarthatóságát - ezek megszerzéséhez a greentech zöldtető termékek EPD-je is nagyban hozzá tud mostantól járulni!
Mit tartalmaz a RoofDrain/TerraceDrain termékcsalád EPD nyilatkozata?
Az elkészült környezetvédelmi nyilatkozatot minden esetben hitelesíttetni kell egy független céggel. A GreenTech RoofDrain termékcsalád EPD hitelesítését egy finn cég, a Rakennustieto - The Building Information Foundation RDS végezte. Ez egy magán, non-profit alapítvány, amelynek célkitűzése a jó tervezési és építési módszerek, valamint a jó ingatlankezelési gyakorlat előmozdítása. Tevékenységét egy kuratórium és közgyűlés irányítja, amely 54 szervezeten keresztül képviseli a teljes építőipart.
A nyilatkozat 5 évre érvényes.
A Drénlemezek EPD eredménye:
GWP (Global Warming Potential): ez a termékek karbonlábnyoma a teljes életciklusra vetítve. Megmutatja, hogy 1 m2 drénlemez az életciklusa során (alapanyag beszerzéstől az újrahasznosításig) hány kg CO2 kibocsájtással egyenértékű terhelést jelent a környezetre.
Drain-25 (RoofDrain, TerraceDrain és Low-C): 1,58 kg CO2-eq./m2
Drain-40 (RoofDrain, TerraceDrain és Low-C): 2,12 kg CO2-eq./m2
Drain-60 (RoofDrain, TerraceDrain és Low-C): 2,52 kg CO2-eq./m2
Fontos információ, hogy a greentech drénlemezek gyártása során nem keletkezik hulladék, vagyis a termékek karbonlábnyomára 0% hatással van a hulladékkezelési tevékenység.